Czym jest fala i skąd się bierze w tekturze?
Do produkcji tektury wykorzystuje się masę włóknistą, która w procesie recyklingu powstaje zwykle ze zużytych arkuszy papieru i makulatury. W tym celu niezbędna jest maszyna papiernicza. Następnie papier suszy się za pomocą pary wodnej oddziałującej na karton pod bardzo dużym ciśnieniem. Po uzyskaniu gotowego papieru kartonowego tnie się go za pomocą tekturnicy.
Fala i jej wpływ na właściwości kartonu
Kartony faliste mogą występować w różnych wariantach. Różni je przede wszystkim waga, liczba wykorzystanych warstw oraz grubość samej fali.
Fala ma duży wpływ na wytrzymałość tektury. Dzięki niej produkt jest np. amortyzowany w trakcie uderzeń. Odpowiednio dobrana tektura falista może zwiększyć nośność opakowania i sprawić, że możliwe będzie pakowanie dużych elementów. Na właściwości fal wpływ mają dwie cechy:
- wysokość, czyli grubość tektury; im jest ona większa, tym łatwiej może amortyzować drgania,
- gramatura, która określa wartość gęstości papieru w kartonie.
Reasumując, prawidłowy dobór fali do produkcji określonego kartonu, zapewnia możliwość pakowania dużych i ciężkich elementów bez ryzyka ich uszkodzenia w trakcie transportu.
Budowa arkusza tektury a znajdujące się na niej oznaczenia
Na nośność i pojemność opakowania ma wpływ nie tylko rozmiar kartonu, ale też jego struktura. Arkusz tektury położony płasko może mieć bardzo zróżnicowaną budowę, którą można łatwo zdefiniować na podstawie prostych oznaczeń. Zgodnie z nimi:
- Fala E to trzywarstwowa tektura o najmniejszej grubości i wytrzymałości, która jednak sprawdzi się podczas pakowania większości produktów. To właśnie z niej najczęściej korzysta branża e-commerce, gdyż do takiego kartonu można z łatwością zapakować kosmetyki, ubrania, szkło, a także wiele innych, lekkich i niewielkich przedmiotów.
- Fala B to struktura, która składa się z bardziej wytrzymałych rodzajów tektury falistej. Tektura z fali B charakteryzuje się większą wytrzymałością niż tektura z fali E dlatego bardzo często stosuje się ją do pakowania dużych elementów, gdy wymiary kartonu są większe. Również produkuje się ją z trzech warstw.
- Fala C – tektura tego typu jest również trzywarstwowa. Jest wytrzymalsza niż fala B, a przy tym nieco cięższa i lepiej amortyzująca. Sprawdza się więc przy pakowaniu produktów, które wymagają nieco wyższej ochrony.
- Fala EB oraz BC to najgrubsze pięciowarstwowe tektury faliste w całym powyższym zestawieniu. Z tego rodzaju fali produkuje się standardowo opakowania o największych rozmiarach, gdyż solidny, wykorzystany do produkcji opakowania arkusz tektury położony pionowo zajmuje relatywnie dużo miejsca.
Skutki właściwego doboru fali do pakowanych produktów
Odpowiedni dobór tektury ma olbrzymi wpływ na bezpieczeństwo i wygodę pakowania produktów. Oczywiście nie można zapominać, że w przypadku najbardziej wrażliwego asortymentu sama tektura składająca się z gładkich arkuszy papieru nie wystarczy. Warto go dodatkowo zabezpieczyć specjalnym wypełniaczem, który skutecznie pochłania nawet silne drgania powstałe na skutek mechanicznych oddziaływań zewnętrznych.
Podsumowując, kształt i sposób ułożenia fali w kartonie ma olbrzymi wpływ na bezpieczeństwo przewożonych artykułów. Istotna jest też liczba zastosowanych warstw papieru. Im jest ich więcej, tym większa zdolność opakowania do amortyzacji zewnętrznych oddziaływań mechanicznych.