Druk fleksograficzny
Druk fleksograficzny to powszechna technologia przemysłowa. Szeroko stosuje się ją przy produkcji przedmiotów codziennego użytku. Mało kto zastanawia się, jaką drogę przebyły rzeczy, które nas otaczają. Tymczasem bez druku fleksograficznego wiele z nich wyglądałoby zupełnie inaczej. Służy on często do druku opakowań, wszechobecnych w handlu hurtowym i detalicznym.
Na czym polega druk fleksograficzny?
Nazwa tej techniki drukarskiej wywodzi się z greki (flekso – giętki). Kluczem druku fleksograficznego są giętkie formy drukarskie. Wykonuje się je z elastycznego materiału.
Podczas procesu druku fleksograficznego wałki przenoszą farbę z zasobnika na formę, która jest dociskana do podłoża. Jest to rodzaj druku wypukłego – oznacza to, że farba jest nanoszona na wypukłe obszary formy. Jej kształt to odbicie lustrzane pożądanego wzoru.
Do druku fleksograficznego wykorzystuje się ciekłe farby szybkoschnące, które oparte są na wodzie lub rozpuszczalnikach, np. nitrocelulozowe lub poliamidowe. Ze względu na ochronę środowiska rośnie przewaga zastosowania farb wodnych.
Elastyczne formy umożliwiają druk nie tylko na papierze, lecz również na bardziej miękkich, nierównych lub rozciągliwych podłożach. Nasze nowoczesne maszyny zapewniają należytą precyzję, dzięki czemu możliwe jest tworzenie oryginalnych i efektownych wzorów.
Zastosowania fleksografii
W przypadku druku fleksograficznego należy stworzyć unikalną formę, a potem używać jej do drukowania. Dlatego ta technika sprawdzi się do produkcji setek lub tysięcy identycznych sztuk pudełek.
Współczesny druk fleksograficzny, dzięki wysokiej jakości, ma szerokie zastosowanie w produkcji opakowań. Codziennie widzimy w sklepach produkty łatwo rozpoznawalne właśnie dzięki charakterystycznym opakowaniom. Umieszczanie znajomego wzoru na pudełku to połowa sukcesu sprzedaży.